Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

A.T.S Genel Müdürü Emel Babacan Gürbıyık İle Röportaj

A.T.S Advanced Technology Supplies Tic. A.Ş. Genel Müdürü Sayın Emel Babacan Gürbıyık ile firmanın hangi sektörlere hitap ettiğini, sürdürülebilirlik ve Ar-Ge çalışmalarına bakış açılarını konuştuğumuz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sayın Gürbıyık bize aynı zamanda gelecek yıllara dair hedeflerinden de bahsetti. Keyifli okumalar.

Okurlarımıza kendinizden ve özgeçmişinizden bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum. Eğitimimi İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü ve sonrasında Analitik Kimya ve İşletme yüksek lisansı ile tamamladım. 24 yıllık profesyonel çalışma hayatımda kimya sektörünün çeşitli dallarında fonksiyonel ve katma değer sağlayan özel ürünlerin pazarlama ve satış faaliyetlerinde bulundum.

Bu yıl ATS ailesinde bulunmamın 20. yılını kutluyoruz. Son 14 yıldır genel müdür olarak görev alıyorum. Halen ilk günkü heyecanımla çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimize hizmet vermekten mutluluk duyuyorum.

Firmanız hakkında neler söylemek istersiniz? Başarı politikanızı oluşturan kriterler nelerdir?

1987’den itibaren Türkiye’de aktif olarak çalışmalarını sürdüren A.T.S Advanced Technology Supplies Tic. A.Ş. olarak, her biri kendi alanında uzman olan ayrı operasyon birimlerinde, ilaç, gıda takviyesi, gıda, kozmetik, veteriner ilaç, yem katkıları, laboratuvar kimyasalları,
proses ekipmanları ve endüstri sektörlerine çözümler sunmaktayız.

Uluslararası güçlü bağlantıları olan firmamız, hem yurtiçinden hem de yurtdışından gelen taleplere güçlü bir şekilde yanıt veriyor. Başarımızı, dünyanın lider üretici firmalarının yenilikçi ve değer katan ürün ve çözümlerini müşterilerimiz ile buluşturmaya borçluyuz.

Geçtiğimiz yıl pandemi etkilerinin yoğun hissedildiği bir yıl oldu ve bu etkiler halihazırda devam ediyor. Firmanız bu durumdan nasıl etkilendi ve ne gibi önlemler aldı?

Pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kendisini hissettirdi. Güncel olarak bu sıkıntıların bir kısmı hafiflemiş olsa da birtakım sıkıntılar halen devam etmektedir. Halihazırda ciddi bir enerji ve lojistik problemi mevcut olup sektörü ciddi anlamda etkilemektedir.

Pazarın pandemiye bağlı olarak değişen ürün ve hammadde ihtiyaçları doğrultusunda aksiyon alarak, yeni hammaddeler tedarik etmeye başladık. Örneğin; bu süreçte öne çıkan, özellikle bağışıklığı destekleyen vitaminler, mineraller, probiyotikler ve prebiyotikler gibi bileşenlerde sektör talebi oldukça arttı. Benzer şekilde dezenfektan ürünlerine olan talep de oldukça arttı.

Firmamız, tedarik sürecinde yaşanabilecek aksaklıkları öngörerek, iş akışını büyük ölçüde sorunsuz olarak yürütmeyi başardı. Lojistik ve tedarik zinciri departmanımız bu konuda üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdi.

Ar-Ge’nin ATS için önemi nedir? Son dönemlerde rol aldığınız Ar-Ge projelerinizden bahseder misiniz?

Teknolojik gelişmeler, yenilikçi ürünler ve sürdürülebilirlik gibi unsurların giderek daha fazla öne çıkmasıyla Ar-Ge’nin önemi gün geçtikçe artmış ve Ar-Ge yatırımları daha büyük önem kazanmıştır.

Bilim dünyasında ortaya konan yeni gelişmeler, dünyada insanların tüketim alışkanlıklarını değiştirmektedir. Örneğin fazla tuz tüketimi konusunda toplumlar bilinçlendikçe, üreticilerin de bu alanda yeni ürünler geliştirmeye yönelmesiyle bizler de bu yenilikçi çözümlerde aktif olarak rol almaya başladık.

Bu bağlamda, uluslararası partnerlerimiz ile birlikte dünya trendlerini pazara sunmakta ve iş ortaklarımız ile birlikte yenilikçi Ar-Ge projeleri yürütmekteyiz. Mesela; vegan-vejetaryen
beslenmeye yönelik artan taleplere göre bitkisel et ve süt ürünlerinde yapılan zenginleştirme projeleri için bitkisel proteinler, aminoasitler, mineraller, vitaminler,
doğal bitkisel ekstraktlar ve hayvansal jelatin alternatifi gibi çözümler önermekteyiz.

Yürüttüğümüz Ar-Ge projelerinde yenilikçi çözümlerin yanı sıra, toplumsal bilinci oluşturacak yönde nihai ürünlerin pazarda doğru bir şekilde konumlandırılması konusunda da iş ortaklarımıza destek sağlamaktayız.

Hangi sektörlere hitap etmektesiniz? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

Firmamız uzun yıllardır ilaç, gıda takviyesi, gıda, kozmetik, veteriner ilaç, yem katkıları, laboratuvar kimyasalları, proses ekipmanları ve endüstriyel uygulamalarda faaliyet göstermektedir.

Konusunda dünyanın lider üreticileri arasında yer alan DSM, CHR-Hansen, Cabot-Norit, Dr. Paul Lohmann, Ceamsa, Allied Biotech gibi uluslararası firmaların temsilciliğini yapmaktayız.

Beşerî ilaç, veteriner ilaç ve gıda takviye uygulamaları için başlıca aktif maddeler, vitamin ve mineraller, proses yardımcı bileşenleri, yeni nesil koruyucular, bitkisel kapsüller, probiyotikler, antioksidanlar, bitkisel ekstraktlar, protein ve aminoasitler tedarik etmekteyiz.

Gıda uygulamaları için fonksiyonel gıda bileşenleri, kıvam vericiler, lifler, doğal renklendiriciler, asitlik düzenleyiciler, filtrasyon yardımcıları ve emülgatörler gibi ürünler temin etmekteyiz.

Kozmetik portföyümüz ağırlıklı olarak özel aktif bileşenlerden oluşmaktadır. Cilt ve saç uygulamaları için en etkili aktifler, bitkisel ekstraktlar ve yağ karışımları, doğal emülgatörler, UV filtreler ve fonksiyonel mineraller, tedarik ettiğimiz başlıca ürünlerdir.

Bunun yanı sıra, renkli kozmetik sektörü için özel silikon kaplı pigmentler, deterjan uygulamaları için ise fosfonat türevleri başlıca tedarik ettiğimiz ürünler arasındadır. Bu uygulama alanlarında öncü üretici firmaların temsilciliğini yapıyor olmakla, üreticilerimize gerekli tüm teknik desteği sağlayabilmekte ve yeni global trendler hakkında bilgi verebilmekteyiz.

Daha sürdürülebilir bir dünya adına ATS’nin bakış açısı nedir?

Dünyada sürdürülebilir kaynakların önemi her geçen gün artmaktadır. Dünya kaynaklarının sınırlı olması ve gittikçe çoğalan insan nüfusu düşünüldüğünde kaynakların verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Dünyamızın gelecekte var olabilmesi ve gelecek kuşakların yaşamını sürdürebilmesi için ATS olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alarak, hammadde sektöründe de sürdürülebilir kaynaklara yönelmiş durumdayız.

Halihazırda iş birliği yaptığımız üretici firmalar da bu konuda gerekli yatırımları yapmış, sürdürülebilir üretim yöntemleri üzerine çalışmalarını uzun süredir devam ettirmektedir. Yeni iş birliği fırsatlarımızı, sürdürülebilir üretim koşullarını ve kaynakları göz önünde bulundurarak değerlendirmekteyiz.

Gelecek yıllara dair hedeflerinizden bahseder misiniz?

Halihazırda iyi yönettiğimiz tedarik zinciri ağımızı geliştirerek, müşterilerimize en verimli şekilde çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz. Özellikle, pandemi gibi global krizlerde üreticilerin karşılaşabileceği sorunları en aza indirgeyerek, son tüketiciyi etkileyecek üretim süreçlerini destekleme misyonumuzu devam ettireceğiz.

Global sorunlar ile birlikte değişen pazar taleplerini takip ederek, yenilikçi Ar-Ge çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dünyadaki gelişmeleri, pandeminin etkisinin hafiflemesiyle
tekrar fuarlara, eğitimlere, kongrelere katılarak takip edecek ve müşterilerimize yeni gelişmeleri aktarmak için seminerler düzenleyeceğiz.

ATS Advanced
Tecnology Supplies

Advanced

Hızla gelişen teknoloji ve doğru bilginin şekillendirdiği sektörde öncü olabilmek, üretimimizi bu iki çizgiye paralel olarak geliştirmek için sürekli çalışıyoruz.

Technology

Gelişmiş teknolojileri takip ediyor, A kalite kimya için gerekli tüm güncel donanımlarını bünyemize katıyoruz.

Supplies

Sektörün devamlı gelişen, gereksinimleri değişen tüm ihtiyaçlarında isteği karşılamak adına "bilgi üretimini" destekliyor ve sürekli yenilenerek ilerleme prensibini savunuyoruz.

E-BÜLTEN

Posta listemize abone olarak, bizden gelen son haberler ile yeniliklerden haberdar olacak ve her zaman güncel kalacaksınız.

© 2019 Tüm hakları saklıdır. Ats Kimya | Design by:Ritim Ajans